Dwa rdzenie bardziej wydajne od czterech? O tak… - SwiatiPhone.com – Blog Apple, iPhone, iPod, iPad oraz Mac, Sklep iPhone, Akcesoria do iPhone i iPad

Wielu z domorosłych specjalistów i magików informatycznych sądzi, że znaczący wpływ na wydajność procesora ma ilość jego rdzeni. Otóż ku Waszemu zdziwieniu muszę zaprzeczyć.

Ciekawym przykładem jest procesor najnowszego iPhone’a 5, który nosi nazwę A6. Posiada „jedynie” dwa rdzenie taktowane zegarem 1GHz. W zasadzie nie ma w tym nic niesamowitego, oprócz jednego malutkiego szczegółu. A6 jest nieznacznie szybszy od 4 rdzeniowej NVIDII Tegry 3 taktowanej zegarem 1,3GHz.

Na samym początku również nie wierzyłem w wyniki benchmarków, jednak po krótkiej analizie muszę przyznać, że jest to możliwe. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, jednak wiem jakie czynniki mają wpływ na taką postać rzeczy.

Głównym, ale nie jedynym czynnikiem jest architektura w jakiej został wykonany procesor. To ona „daje mu kopa” i wyznacza nowe standardy w dziedzinie wydajności.
Drugim równie ważnym czynnikiem jest wielkość pamięci Cache. Wraz ze wzrostem jej pojemności wzrasta ilość danych, które procesor jest w stanie przyjąć do przetworzenia w danym momencie.

Aktualnie nie wiem dzięki czemu procesor Apple jest tak świetny. Nie używam tego słowa na wyrost, bo na prawdę tak jest.

Zapraszam do komentowania wpisu oraz wyrażania opinii na temat mojego grafomaństwa…

Autor: Maciej
Liczba odsłon wpisu: 255
Data opublikowania wpisu: poniedziałek, 17 września 2012, 19:17.
Kategorie: Apple, Ciekawostki, iPhone 5, Wydarzenia
Tagi: , , , , ,

Brak komentarzy

Dyskusja została wyłączona na tej stronie.