Filmaster udostępnia API - SwiatiPhone.com – Blog Apple, iPhone, iPod, iPad oraz Mac, Sklep iPhone, Akcesoria do iPhone i iPad

Dostałem maila od Pana Borysa. Przytaczam jego treść w całości 🙂

Filmaster jako pierwszy portal filmowy w Polsce i jeden z kilku na świecie udostępnił interfejs programistyczny (API) umożliwiający zewnętrznym deweloperom tworzenie aplikacji w oparciu o dane i funkcjonalność serwisu. Jednocześnie rozpoczęły się publiczne testy mobilnej aplikacji Filmaster dla telefonów iPhone, opartej całkowicie na otwartym API serwisu.

API daje programistom niezliczone możliwości. Dzięki niemu każdy może np. napisać klienta serwisu Filmaster dla ulubionej platformy mobilnej (oficjalnie powstanie jedynie wersja dla iPhone i Androida) i na niej zarabiać. Twórcy stron internetowych i blogów mogą łatwo zintegrować się z Filmasterem, np. umożliwiając ocenianie filmów, czy oferując swoim użytkownikom spersonalizowane rekomendacje. Serwis LubimyCzytać.pl(http://lubimyczytac.pl) skorzystał już z tej opcji i obok recenzji książek prezentuje ich ekranizacje oraz recenzje filmów z Filmastera. Mariusz Kryński, twórca API, stworzył za to przykładową aplikację (http://sed.pl/~mrk/filmaster-sample-app/) która po podaniu swojej nazwy użytkownika z Filmaster.pl ściąga listę naszych znajomych i automatycznie znajduje filmy, których nie widzieliście, a które powinny spodobać się wam wszystkim (idealne na imprezy!).

Przykładowa aplikacja oparta o API podpowiada jakie filmy najbardziej zadowolą dużą grupę znajomych

Wraz z udostępnieniem interfejsu dla programistów ruszyły też (za pośrednictwem znanego blogu Antyweb.pl) publiczne testy oczekiwanej co najmniej od październikowego StartupFestu (http://startupfest.pl/) aplikacji Filmaster dla iPhone. Filmaster Mobile to serwis mobilny podpowiadający co warto obejrzeć w lokalnym kinie czy w telewizji, w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Umożliwia „meldowanie” się na seansach i nawiązywanie kontaktów z kinomaniakami o podobnym guście z okolicy. Podstawą działania mobilnego Filmastera jest geo-lokalizacja i personalizacja treści oparta na algorytmie rekomendacji. W trzech słowach: „Foursquare tylko dla filmów”. Testy (można się do nich cały czas zapisać na stronie http://filmaster.pl/mobile) potrwają do końca stycznia, a ogólnodostępna wersja aplikacji powinna się pojawić w sklepie AppStore w lutym. Aplikacja będzie darmowa, a twórcy zarabiać chcą przede wszystkim na reklamie, oferując dystrybutorom filmowym możliwość prezentowania swoich produkcji wyselekcjonowanym grupom użytkowników serwisu.

Autor: Michał
Liczba odsłon wpisu: 64
Data opublikowania wpisu: czwartek, 13 stycznia 2011, 15:18.
Kategorie: Ciekawostki, Recenzje aplikacji i gier
Tagi: , , ,

2 komentarze. Napisz komentarz

  1. avatar

    DnL

    Macie może „specjalny” kod beta testów?

  2. Z tego co wiem to chyba żadnego kody do beta testów nie otrzymaliśmy.