Chrome OS – oficjalna prezentacja (video) - SwiatiPhone.com – Blog Apple, iPhone, iPod, iPad oraz Mac, Sklep iPhone, Akcesoria do iPhone i iPad

google-chrome

Google rzuca wyzwanie firmie Microsoft i innym twórcom systemów operacyjnych. Wyszukiwarkowy gigant opublikował otwarty kod źródłowy swojego systemu operacyjnego, Google Chrome OS.

Pierwsze urządzenia z systemem Chrome OS (w skrócie COS) będą dostępne w czwartym kwartale 2010 roku. Firma udostępniła kod już dziś, aby zachęcić partnerów technologicznych, społeczność open source i deweloperów oprogramowania do udziału w jego rozwijaniu.

Google Chrome OS jest projektowany jako lekki i szybki system, który umożliwi użytkownikom włączenie komputera i połączenie się z siecią w ciągu kilku sekund. System operacyjny opiera się głównie na internetowej przeglądarce Google Chrome.

– W ciągu kilku ostatnich lat wydłużał się czas spędzany przez użytkowników online i zwiększała się liczba zaawansowanych zastosowań internetu, dlatego właśnie chcieliśmy stworzyć coś zupełnie nowego, dopasowanego do sposobu, w jaki dziś używa się komputerów i sieci – powiedział Sundar Pichai z Google. Dzięki Google Chrome OS korzystanie z komputerów stanie się szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Choć zostało jeszcze wiele do zrobienia, jesteśmy bardzo podekscytowani dotychczasowymi rezultatami i niecierpliwie czekamy na możliwość rozwijania technologii z pomocą społeczności open source – dodał Pichai.

Jak zapewnia Google, kluczowe cechy nowego systemu to:

– Szybkość – Google Chrome OS będzie można uruchomić i restartować w ciągu kilku sekund, a strony i aplikacje internetowe mają działać płynnie i szybko

– Prostota – Google Chrome OS będzie uruchamiał wszystkie aplikacje w internecie. Oznacza to, że edytowanie dokumentów, tworzenie plików PDF, przeglądanie zdjęć itd. będzie w całości odbywać się w sieci, więc użytkownicy systemu operacyjnego nie będą musieli pobierać żadnych programów ani zarządzać aktualizacjami, aby pracować i bawić się online.

– Bezpieczeństwo – wszystkie programy w Google Chrome OS działają online, co oznacza, że każda zakładka pracuje w bezpiecznej strefie, czyli w tzw. sandbox, co znacznie utrudnia działanie wirusów i szkodliwego oprogramowania.

Firma Google poinformowała o dostępności kodu podczas specjalnego spotkania w swojej siedzibie głównej w Mountain View.


Źródło: PC Format

Autor: Maciej
Liczba odsłon wpisu: 13
Data opublikowania wpisu: sobota, 21 Listopad 2009, 20:46.
Kategorie: Ciekawostki, Wydarzenia
Tagi:

Brak komentarzy

Dyskusja została wyłączona na tej stronie.